Lenyűgöző kozmikus tornádót kaptak lencsevégre a csillagászok
A NASA James Webb Űrtávcsöve (JWST) lenyűgöző felvételt készített egy “kozmikus tornádóról”, amely egy fiatal csillagból tört elő.
A képen egy újszülött csillagból származó forró gáz kiáramlása látható – ezeket Herbig-Haro objektumoknak nevezik –, amely a Földtől körülbelül 625 fényévre található a Kaméleon csillagképben. Ez a lenyűgöző gázfelhő, amely éppenséggel egy tornádóra hasonlít, a Herbig-Haro 49/50 (vagy röviden HH 49/50) a JWST két műszere, a NIRCam, vagyis közeli infravörös kamera, és a MIRI, azaz a közép-infravörös műszer által készített képek kompozitja. A képen látható színek az infravörös fény hullámhosszait jelzik, amelyek az emberi szem számára láthatatlanok.
Kozmikus tornádó egy fiatal csillagból
A Herbig-Haro objektumok fényes, ködszerű képződmények, amelyek akkor keletkeznek, amikor az újszülött csillagok által kilökött ionizált gázsugár több száz kilométer/másodperces sebességgel ütközik a környező csillagközi anyaggal. Az ütközés lökéshulláma hatalmas hőmérsékletre hevíti a gázt, ami miatt az látható és infravörös hullámhosszakon is világít, létrehozva a Herbig-Haro objektumokra jellemző fényes, buborékszerű megjelenést, olvasható a NASA közleményében.

A Herbig-Haro 49/50 névre keresztelt objektum a James Webb felvételén. A képződmény mögött található fényes pont egy távoli spirálgalaxis, és nem a HH49/50 része. NASA, ESA, CSA, STScI LICENCE CC BY 4.0 INT
Ezeket az objektumokat általában csillagkeletkezési régiókban találjuk, és csillagászati időskálán gyorsan fejlődhetnek, gyakran évek vagy évtizedek alatt változva. Ezeket a furcsa kozmikus struktúrákat először a 19. század végén figyelték meg, de hivatalosan George Herbig és Guillermo Haro csillagászok azonosították őket különálló objektumosztályként az 1940-es években, innen ered a nevük. A csillagászok eddig több mint ezer Herbig-Haro objektumot fedeztek fel galaxisunk különböző csillagkeletkezési régióiban.
Megvan a gyanúsított is
A JWST képén a HH 49/50 tornádó alakú lökéshullámok klasztereként jelenik meg, amelyek a gáz protocsillagtól való távolodását mutatják. A korábbi megfigyelések szerint a HH 49/50 kiáramlása 100-300 kilométer/másodperces sebességgel távolodik tőlünk, és csak egy jellemzője egy nagyobb kiáramlásnak. A csillagászok úgy gondolják, hogy a HH 49/50 gázkiáramlásért felelős protocsillag a Cederblad 110 IRS4 nevű újszülött csillag, amely körülbelül 1,5 fényévre található a HH 49/50-től. Ez egy I. osztályú protocsillag, ami azt jelenti, hogy csillagászati értelemben viszonylag fiatal, körülbelül 100 ezer éves, és az ilyeneket nem ritkán még sűrű gáz- és porburok veszi körül.
A tornádóra hajazó objektum betekintést nyújt a kutatóknak a Napunkhoz hasonló, kis tömegű csillagok kialakulásának korai szakaszába. A kiáramlás bonyolult jellemzői, amelyeket vöröses-narancssárga színnel ábrázolnak, részletes nyomokat szolgáltatnak arról, hogyan alakulnak ki a fiatal csillagok, és hogyan befolyásolja a környezetüket a jet aktivitásuk.
A HH 49/50 új képe azt is feltárja, hogy a Spitzer űrtávcső által készített képeken eredetileg látható gázoszlop tetején lévő homályos objektum valójában egy távoli spirálgalaxis a háttérben, nem pedig a képződmény része. Idővel pedig a távoli galaxist el fogja takarni a HH 49/50 kavargó gáza.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották